Od 15 lat mam to niezwykłe szczęście pracować z najmłodszymi.
Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej, w klasie skrzypiec. Nie podejrzewałam, że przyszłość tak bardzo będzie bazowała na kompetencjach, nad którymi, oczywiście w pełni NIEŚWIADOMIE pracowałam od dziecka.
Umiejętności społeczne, kompetencje tzw. miękkie oraz niewyobrażalne wręcz zamiłowanie do kreowania rzeczywistości – i tej blisko, i tej odległej… to wszystko ma swoje początki w pierwszych latach życia każdego człowieka.
Mam to niebywałe szczęście obserwacji i podążania za rozwojem tych najmłodszych z najmłodszych.
I jestem w pełni przekonana, choć to może jest na wyrost, że choćby śpiewanie do ucha swojemu maluszkowi w olbrzymim stopniu odgrywa jedno z kluczowych zadań, jakie rodzice mają względem swoich dzieci.
Że to niezwykle istotne abstrakcyjnie podumać z trzylatkiem o kosmosie i o innych dalekich i z założenia niemożliwych do doświadczenia tematach. Bo to konstruuje jego wyobrażenie nie tylko o niezwykłości świata, ale także o swoim i rodzica/edukatora/nauczyciela nieograniczonym potencjale.
Wszystko to brzmi bardzo ładnie i okrągło…
Co robię zazwyczaj ja?
Działam! Nie ma co za dużo debatować – trzeba wcielać plany w czyn. Dlatego postanowiłam podsumować swoje 15 lat przemyśleć, ćwiczeń, doświadczeń i inspiracji. Uzyskane stypendium mi w tym bardzo pomaga. Mobilizuje do konkretu. Dlatego tak bardzo cieszę się, ale i czuję niezwykłą odpowiedzialność za to, co na tej stronie się pojawi.
fot. Dawid Stube
Każdy z nas dysponuje talentami. Niezależnie od naszego wieku, zawsze jest dobry czas, żeby przekonać się, jak niezwykłą siłę mamy otwierając się na kolejne przestrzenie naszych możliwości. Nie pozwólmy zgubić potencjału, jaki drzemie w najmłodszych. Od nich także możemy się czegoś nauczyć.
Jestem mamą trzech świetnych chłopaków, którzy stawali się dla mnie inspiracją do pracy w obszarze rozwoju kompetencji oraz uczestnictwa w kulturze u najmłodszych. Widzę już teraz, po kilku latach, że ta niesamowita przygoda, jaką rozpoczęliśmy razem – w relacji rodzic – dziecko, jest kontynuowana i rozwijana. I bardzo mnie to cieszy…
muzykolożka – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (specjalizacja pedagogiczna), aktorka scen muzycznych – Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu, skrzypaczka,
W latach 2011-2018 roku terapeutka (ŚDS Dom Tęcza, WTZ Kłecko, WTZ Gniezno), nauczycielka (Gimnazjum Stowarzyszenia “Rodzice Dzieciom”, Prywatna Szkoła Podstawowa Prymus) i animatorka współpracująca z ośrodkami kultury (CK eSTeDe, MOK).
Od stycznia 2019 pracownik merytoryczny Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. Autorka i koordynatorka projektów realizowanych w MOK, dofinansowanych z środków MKiDN.
Obecnie także wykładowca muzykoterapii i edukacji artystycznej (Wyższe Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Wrześni).
Inicjatorka wielu wydarzeń o charakterze integrującym i wspierającym ideę wolontariatu w kulturze, skoncentrowana na rozwoju dziecka w oparciu o rodzicielstwo bliskości, , rozwoju kreatywności oraz nowych technologii w edukacji, często wykorzystująca w pracy metodę design thinking, uczestniczka wielu kursów i szkoleń m.in. z zakresu zarządzania projektem, promocji instytucji kultury, wprowadzania sztuki w terapię – muzykoterapii, dramy i teatroterapii.